A bélyegekről készült képek és leírások feltöltése során elengedhetetlen hogy az egyes eltéréseket azonos szabályok szerint értelmezzük, mivel így lehet csak rendszerezni, eltérések szerint visszakeresni az anyagokat. Ehhez nyújt segítséget az egyes eltérések rövid leírása.

Lemezhiba

A leggyakrabban előforduló nyomtatási eltérés. A nyomólemez hibájából, kopásából adódó nyomási különlegességek. Jellemzője, hogy a hibás nyomólemezzel gyártott ívek ugyanazon ívhelyén található bélyegek mindegyikén megtalálható jellegzetesség.

Fázisnyomat és felülnyomat hiánya

Többfázisú nyomtatásnál az egyik fázis kimaradása. Ebbe a kategóriába tartozik a színnyomat és alapnyomat teljes hiánya, az értékszám hiánya, illetve a felülnyomás hiánya. 

Fordított fázisnyomat

Szintén többfázisú nyomtatásnál fordulhat elő, amikor az ív fordított behelyezése miatt az egyik fázisnyomat, vagy a felülnyomat fordítva kerül nyomtatásra. (pl.: Fordított Koronás Madonna)

Színnyomat elcsúszás

Többfázisú nyomtatásnál a helytelen illesztés következtében az egyes fázisok nyomtatási képe elcsúszik és nem illeszkedik az eredeti képbe. ebbe a kategóriába tartoznak az elcsúszott felülnyomatok is.

Kétoldali nyomat

Kétoldali nyomatás akkor jön létre amikor a már nyomtatott ívet tévedésből ismét behelyezik a a nyomdagépbe és azúttal a másik oldalára is kerül egy, vagy több fázisnyomat.

Kettős, vagy többszörös nyomat

Szintén a már nyomtatott ívek ismételt nyomdagépbe történő behelyezésekor jön létre, azonban ezúttal nem a hátoldalra, hanem a már nyomtatott felületre kerül ismét a bélyegkép egy, vagy több fázisnyomata.

Színátnyomat

Színátnyomat két féle képpen jöhet létre, melyeket gépszínátnyomatnak és ívszínátnyomatnak nevezünk. A gépszínátnyomat akkor keletkezik ha a nyomógép üresen fut, majd a leadott festék a következő behelyzetett ív hátoldalára kerül. Jellemzője,hogy fordított a kép a hátoldalon a bélyegképpel egybeesően. Részleges gépszínátnyomat is kialakulhat papírfelhajlás, illetve csonka ív miatt. Az ívszínátnyomat nem a nyomtatás során, hanem azt követően jön létre, amikor a még nedves festék miatt az ívek összetapadésakor kerül a festék az egyik ívről a másik hátoldalára. Jellemzője, hogy a hátoldali nyomat az előoldali képhez képest általában eltolódott. Ezenkívül ismert még az ívgépszínátnyomat ami tulajdonképpen egy másik bélyegív közbejöttével keletkező gépszínátnyomat. Úgy keletkezik, hogy a nyomdagépben zavar következtében benragadó már nyomtatott bélyegívre felfekvő következő bélyegív hátoldala rányomódik és arra rákerül a felfekvő bélyegek még nedves festéke

Részleges nyomathiány

Ívfelhajlás, a papír meggyűrődése (papírránc) vagy szennyedőzés (pl. egy papírdarab) miatt az ív egy részére nem tud eljutni a festék és emiatt nyomathiány alakulhat ki. Ívfelhajlás során a nyomat, vagyis a bélyegkép egy része a felhajlott darab hátoldalán jelenhet meg.

Szedési hibák

Ilyen például a értékszám hiánya, vagy téves esetleg hibásan behelyzett értékszámok esetében. Ilyen péládul az 50/35, vagy a 600/800 tévnyomatok.

Fogazási hibák

A leggyakoribb fogazási hiba az elfogazás. A kisméretű elfogazás általában csak rontja a bélyeg összképét. Egyes korai bélyegeknél annyira gyakori, hogy a cépen centrált bélyeg számít rikaságnak. A jelentős méretű elfogazás, azonban már különlegességnek számít. Különösen ha az a bélyegképet is érinti (képbe fogazás), illete ha bélyegköz és a szomszédok bélyeg képe is megjelenik a bélyegen. Ezen túlmenően a fogazógép hibás működése, illetve a papír gyűrődése, felhajlása miatt sok egyéb fogazási érdekesség jöhet létre.

A festék hibái és színeltérések

A nyomtatás mellett a festék(ek) színe a legmeghatározóbb eleme a bélyegnek. A nem megfelelő minőségű festék, illetve helytelen keverés, vagy adagolás következtében számos különböző típusú eltérés jöhet létre. Megfigyelhetők színvariációk, de nagy példányszámban, sok éven keresztül nyomtatott bélyegeknél igen jelentős színbeli eltérések tapasztalhatóak. Rossz keverés, vagy durvára őrölt festékanyag esetén ún. szemcsés szemcsés nyomat keletkezik. Túlfestékezés esetén pedig elszineződnek a fehér részek. Túl sok kötőanyag esetén olajos nyomat keletkezik, amikoris a nyomat a bélyegkép hátoldalán olajosan átüt. A besűrűsödött festék, vagy túl nagy nyomóerő okozza az üreges, vagy üres nyomtatást. Átütő nyomatról beszélünk amikor a festék utólag oldódva átüt a bélyegkép hátoldalán. Nem tévesztendő össze a színátnyomattal.

Vízjel hibák

Természetesen a papír gyártása során, amikor a vízjel a papírba kerül is előfordulhattak hibák péládul, hibás, részben, vagy teljesen hiányzó vízjelkép. 

Egyéb hibák, érdekességek

A fent felsoroltakon persze más típusú hibák és eltérések is létrejöhetnek a bélyegeken. Ilyenek lehetnek a lemezjavítások, egyedi (ívhelyre nem azonosítható) eltérések. De ebbe a kategóriában szívesen látunk minden ritkán látható bélyegváltozat. Például ritka, szép vízjelállás, fogazási variációk, stb.. tehát bármi ami szép és érdekes.

Hozzászólások (0)

Még nem érkezett hozzászólás.