A tévnyomatok általában a nyomdában születnek, de ennek a bélyegnek a sorsa, már a tervezőasztalon eldőlt. A bélyeg nem számít ritkaságnak, hiszen 4,9 milliárd (!) darab került forgalomba belőle. Ennek ellenére az amerikai posta hibája 3,5 fél millió dollárt és hírnevet jelentett egy szerencsés számára.

Mielőtt a tapasztalt bélyeggyűjtők megköveznének, szögezzük le, az említett bélyeg nem számít hagyományos értelemben tévnyomatnak, de a furcsa sztori megéri, hogy foglalkozzunk vele. Az említett bélyeg 2010 decemberében jelent meg abból a célból, hogy a posta a Liberty Islanden álló Szabadság-szobor előtt tisztelegjen, ami ez egyik legismertebb szimbóluma az Amerikai Egyesült Államoknak. Már hónapokon óta értékesítették a bélyeget, amikor egy szemfüles gyűjtőnek feltűnt, hogy a bélyegen nem az eredeti szobor látható, amely évtizedeken keresztül jelentette a hajón érkező bevándorlóknak a reményt és a szabadságot. A bélyegen ugyanis az eredeti szobor másolata egy Las Vegas-i kaszinó előtti replika képe volt felfedezhető, ami legfeljebb a városba érkező szerencsejátékosoknak jelenti a reményt.

lasvegas

Az amerikai posta beismerte a hibáját, de a bélyeget nem vonták vissza. Roy Betts sajtószóvivő azt nyilatkozta, szeretik ezt a verziót, ha tudták volna, hogy csak a másolatot ábrázolja, akkor is ezt a képet választják. Persze a döntésükre van sokkal érthetőbb magyarázat is, hiszen addigra már közel 1 millió dollárt elköltöttek a bélyegkiadásra, így azok visszahívása jelentős veszteséget eredményezett volna. Sőt a bélyeget csak 2014-ben visszavonultatták, így összesen 70 millió dollárnyi profitjuk lett belőle. A Las-Vegasban álló giccses szobrot egyébként a méltán nem híres Robert Davidson készítette és elmondta, hogy az eredeti Szabadság-szobortól való eltérések nagyon tudatosak, a szobrász az arcnak nőiesebb, modernebb, maibb jelleget akart adni, továbbá egyfajta ?Las Vegas-i feelinget? is meg akart jeleníteni.

ketszobor

A szobrász perelt, mivel engedélye nélkül használták a művét, a bíró pedig arra jutott, hogy a két alkotás valóban félreérthetetlenül különböző. Az ügyben eljáró Eric Bruggink bíró arra jutott ítéletében,fülledtebb, sőt, szexibb szobor alkotója jogosult a bevételek egy részére, melyeket a posta, azaz az US Postal Service's (USPS) keresett a bélyegek értékesítéséből. Az USPS-nek 3,5 millió dolláros kártérítést kell kifizetnie Davidsonnak, aki ráadásul a bélyeg körüli felhajtásnak köszönhetően lényegesen nagyobb hírnévre tett szert, mit amit művészi tehetsége alapján egész életében elérhetett volna.

 

Ha tetszett a cikk kövesse Facebook oldalunk