A fenti bélyegek szintén sok félreértésre adtak okot a Nagymánya tévnyomathoz hasonlóan. A gyűjtők amikor meglátják értékes tévnyomatról készült képeket felcsillan a szemük, hogy ilyen bélyeg az ő albumukban is biztos lapul. A félreértések tisztázása végett most ismerjük meg ennek a három bélyegnek is a történetét, talán úgy könnyebb lesz később azonosítani őket.
1957. július 1-jétől 1958. december 31-ig tartott a nemzetközi geofizikai év, ami egy globálisan összehangolt nemzetközi tudományos megfigyeléssorozat volt és azt célozta, hogy naptevékenységi maximum idején minél több adatot gyűjtsenek össze és integráljanak a már meglévő geofizikai és más észlelésekkel. Az együttműködés kiterjedt az ionoszféra-kutatásra, a földmágnesség, a kozmikus sugárzás, a sarki fény vizsgálatára, végeztek nagy pontosságú földrajzi szélesség- és hosszúságméréseket, és voltak gravitációs, meteorológiai, oceanográfiai, szeizmológiai kutatási projektek is. Ennek alkalmából a posta egy 7 címletből álló bélyegsorozatot bocsátott forgalomba.
Mint látható a "SZOVJET ŰRRAKÉTA" feliratú bélyeg ennek a sornak a 60 filléres értéke. A sorozat 600.000 ezer példányban készült, így nem számít ritkaságnak. A 7 bélyeg együtt postatisztán már 100-150 forint körüli áron megvásárolható, külön a 60 filléres bélyeg ára postatisztán sem haladja meg 20-30 forintot.
1959. szeptember 13-án a Luna program második űrszondája elérte a Hold felületét. Az 5,2 méter hosszú és 2,4 m átmérőjű, 390,2 kilogramm súlyú, gömbölyű Luna-2 33,5 óra repülés után ért Holdat. A tudósok eredetileg puha landolást terveztek, ebből végül becsapódás lett, de ezzel az első ember alkotta szerkezet került egy idegen égitestre. A posta a szovjet űrtudomány kiemelkedő eredményének tiszteletére 1 címletből álló bélyeget adott ki.
Ennél a kiadásnál a bélyegkép azonos az 1959-es Geofizikai év 60 filléres címletével, azzal a különbséggel, hogy a bal felső sarokba új "SZOVJET HOLDRAKÉTA" felirat került, a jobb oldalon a dátum 1959.IX.13-re változott, illetve piros színnel a Holdon a szovjet zászló és 22h 02' 23" a rakéta becsapódásának időpontja (magyar idő szerint) látható. A bélyegből 5.000.000 millió példány készült, így ez szintén nem számít ritkaságnak. Szép, postatiszta állapotban is már 20-30 forintért megvásárolható.
A tévnyomat:
A nyomtatás során történt egy hiba. Egy ív azaz 30 darab bélyeg a vörös nyomat nélkül került gyűjtői forgalomba. Tehát a lenti bélyeg számít igazi ritkaságnak.
A bélyeg értékét a Magyar Bélyegek Katalógusa 700.000 forintban határozza meg. A valós piaci értéket nehéz lenne megmondani, hiszen olyan ritkán kerül eladásra ez a bélyeg.
Léteznek vágott példányok is amik még ritkábbak: Ezeket itt tekintheti meg: Vágott holdrakéta tévnyomat
Tehát összegezzük:
- Amin "SZOVJET ŰRRAKÉTA" felirat van az nem ér százezreket. (20-30 Ft)
- Amin "SZOVJET HOLDRAKÉTA" felirat van és rajta van piros színnel a szovjet zászló valamint a 22h 02' 23" időpont az szintén nem ér százezreket. (20-30 Ft)
- Amin "SZOVJET HOLDRAKÉTA" felirat van és nincs rajta piros színnnel semmi az egy igazi ritkaság és sokat ér!